24 października 2024 roku uczniowie ośmiu klas ZS3 wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” na „Lekcję w kinie” organizowaną przez Centrum Edukacji Filmowej.
W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z klas 1TE/TR, 2TE/TR, 1LI/LZ, 2LI/LEO, 2LZ, 2LEb, 3LEa oraz 3LL. Towarzyszyli im nauczyciele: pani Karolina Mickiewicz, Monika Orłowska-Więch, Katarzyna Szymańska, Agnieszka Kamińska, Monika Kryszkiewicz, Dorota Nizińska, Małgorzata Szwed oraz Joanna Jędrysik.
Spotkanie składało się z dwóch części: wykładu multimedialnego „Social media być czy nie być?” oraz projekcji filmu. Wykład poprowadziła pani Katarzyna Osipuk – aktorka dramatyczna, musicalowa i dubbingowa.
W czasie wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się, jak social media wpływają na nasze życie, a właściwie, w jaki sposób je zmieniły, dowiedzieliśmy się także czym są zjawiska catfishingu, multitaskingu i prokrastynacji, ponadto prelegentka przedstawiła badania wskazujące na wysoki wskaźnik osób cierpiących z powodu FOMO (ang. Fear of missing out, pol. strach przed tym, co nas omija). W czasie wykładu omawiane zjawisko obrazowane było fragmentem filmu fabularnego lub dokumentalnego, a także wypowiedziami osób nagrywających podcasty na temat zagrożenia płynącego z nadmiernego używania mediów społecznościowych. Pojawiającym się w czasie wystąpienie szczególnie często serwisie internetowym był TikTok, którego krótkie, nieangażujące filmiki prowadzą do infantylizacji uwagi. Dowiedzieliśmy się, ile czasu średnio w tym serwisie spędza jego użytkownik oraz jak często w czasie dnia zerkamy na nasze telefony komórkowe.
Pani Katarzyna Osipuk zdobyła uwagę zgromadzonych na sali swoją charyzmą i zaangażowaniem w przekazywane treści, a także doświadczeniami, które sprawiały, że widz pozostawał skupiony na przekazie.
Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu „Il campione” (pol. „Mistrz”) w reż. Leonarda D'Agostiniego.
Ta włoska produkcja pokazywała historię młodego, utalentowanego piłkarza Christiana Ferry, który jednak nieustannie łamie reguły klubowe. Prezes klubu zatrudnia nauczyciela, Valerio, który miałby pomóc chłopakowi nauczyć się dyscypliny i właściwego zachowania. Film pokazywał młodego człowieka, którego życie nieustannie jest obserwowane przez inne osoby, a który w rzeczywistości boryka się z trudnościami i poszukuje szczerej przyjaźni. Jak się okazało, to nie ilość obserwujących na Instagramie decyduje o wartości danej osoby, a za uśmiechem na fotografii kryje się cierpienie.
Uczniowie bardzo pozytywnie odebrali zarówno wykład, jak i film. Szczególnie podobał im się fakt, że prowadząca angażowała widzów w wykład, proponując różne doświadczenia, a także w bardzo przystępny sposób opowiadała o trudnych zagadnieniach związanych ze światem wirtualnym.
Karolina Mickiewicz