„Tu zaczyna się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu panował martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli…”
Są to słowa z „Zapisków z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego, które stanowią motta do „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Mieliśmy szansę utrwalić je w naszej pamięci w czasie spektaklu teatralnego, w którym Rafał Sadowski – aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – przedstawił w przejmujący sposób doświadczenia więźnia łagru w Jercewie.
21 stycznia 2025 roku uczniowie klas 2LEb, 3LL, 4LE, 4LEO/LI, 4LL, 4LZ, 5TE, 5TI wraz z opiekunami: Katarzyną Szymańską, Katarzyną Nikodemską, Elwirą Sawicz-Bakułą, Izabelą Zbrzeźniak, Karoliną Mickiewicz, Robertem Szulęckim, Arturem Szydlikiem i Sławomirem Sobolewskim, wzięli udział w monodramie będącej adaptacją powieści G. Herlinga-Grudzińskiego pt. „Inny świat”, która była wystawiana w Wyszkowskim Domu Kultury „Hutnik”.
Tragizm więźniów łagrów został na scenie spotęgowany rekwizytami m.in. drutem kolczastym i jaskrawą lampą służącą do przesłuchań. Widowisko skupiało się na przybliżeniu codzienności więźniów łagrów, ich ciężkiej pracy i skrajnie wyczerpujących warunków życia. Widz miał dojść do wniosku, że człowiek walczący o przetrwanie traci swoją moralność, a rzeczywistość łagrowa to świat odwróconego dekalogu, gdzie żadne zasady obowiązujące na wolności nie są przestrzegane.
Rafał Sadowski, aktor i reżyser spektaklu, przybliżył kilka wstrząsających historii m.in. opowiedział o relacji Marusi i Kowala, o racjach żywieniowych więźniów oraz o braku nadziei na wyjście z sytuacji, w której się znaleźli.
Szczególnie poruszający był widok zmiany, jaka zaszła w aktorze/bohaterze, który w końcu opuścił łagier i musiał wrócić do życia wśród ludzi na wolności.
Uczniowie w ciszy i skupieniu obejrzeli spektakl. O wrażeniu, jakie wywołał na nich, świadczą końcowe brawa, którymi aktor został nagrodzony.
Karolina Mickiewicz